Desítky prodejců nabízejí každý den zboží na největších Vánočních trzích v Praze. Na Staroměstském náměstí mohou zájemci nakupovat v 82 prodejních místech, na Václavském pak ve 35 stáncích. Na trzích nechybějí především české výrobky od řemeslníků, jako jsou dřevěné betlémy, skleněné, slaměné i keramické ozdobičky a další tematické drobnosti a dekorace od menších českých a slovenských firem. K ochutnání je také připravené moravské svařené víno z Valtic a české klobásy. Vůbec poprvé nabízí své zboží na Staroměstském náměstí také česká zvonařská firma rodiny Dytrychových, která se může chlubit svými zvony po celém světě.

Zvony firmy rodiny Dytrychových z Brodku u Přerova rozeznělo už 8 500 tisíce kostelů po celém světě (70 v Praze), včetně Chrámu sv. Víta v Praze, nebo Týnského chrámu na Staroměstském náměstí. Právě tam letos vůbec poprvé můžete koupit menší kopie různých zvonů vyrobené ve stejné dílně z bronzu. „Instalace zvonů do chrámů a kostelů je všude po světě vždy velká událost. Vždyť mají životnost až tisíc let! Rozhodli jsme se proto začít dělat zmenšeniny, jakési malé zástupce, které budou všem ty velké připomínat. A vyrábíme také zvonky k různým příležitostem i ty vánoční. Lidé si je předávají po generace, vidíme hmotné bohatství obcí ale i rodin,“ popisuje Leticie Dytrychová, zástupkyně třetí generace žen ve vedení rodinné zvonařské dílny, která vyrábí zvony a zvonečky už 75 let.

České rodinné firmy a řemeslníci na největších Vánočních trzích nechybí

Mezi desítkami prodejců na obou centrálních náměstích mohou návštěvníci vybírat také například z keramických ozdobiček manželů Listíkových z dílny ve Štěchovicích, kteří je nabízejí na největších Vánočních trzích už 35 let. Nechybí tam ani Perníčkovi z pražské Písnice. Rodinná firma vozí na Staroměstské náměstí svoje poctivé voňavé dobroty již 10 let. Mezi stánky narazí hosté trhů také na unikát mezi skleněnými ozdobičkami. Firma Rautis z Krkonoš nabízí jako poslední v Česku speciální ozdobičky z foukaných skleněných perlí, jejichž unikátní výroba je zapsaná na seznamu nehmotného dědictví UNESCO. V Poniklé se vyrábějí již od poloviny 19. století stejným postupem. Nabídku pochutin zpestřuje na trzích již 14 let světově oceněná medovina ze slovenských Smolenic. Může se chlubit ještě jedním unikátem, ve stánku Včelovinu prodává stále stejný prodejce, který je odborníkem na tento sváteční mok z rodinného podniku pod Malými Karpaty. Procházky studeným městem také zpříjemní svařené víno, které největší Vánoční trhy připravuje již třetím rokem z moravských hroznů rodinná firma Chateau Valtice. Úspěch slaví také nabídka dřevěných ozdobiček a betlémů z Podkrkonoší rodinné firmy Amadea. Šikovné ruce zaměstnanců firmy si poradí s každým dřevem a všechny výrobky, které si můžete na Staroměstském náměstí koupit vyrobili zaměstnanci v dílnách v Ostroměři a Lázních Bělohrad.

 

 

Provozní doba prodejních stánků

Prodejní stánky s širokým produktovým sortimentem jsou otevřené na obou náměstích každý den
od 10 do 22 hodin. Na Štědrý den v době od 10 do 14 hodin a 25. i 26.12. od 12 do 22 hodin. Most v centrální části Staroměstského náměstí bude uzavřený pro veřejnost pouze v noci ze Silvestra na Nový rok (31.12.-1.1.) v době od 22 do 9 hodin.

Vánoční trhy na Staroměstském náměstí byly několikrát zařazeny mezi nejhezčí na světě. List USA Today označil českou metropoli jako nejlepší vánoční destinaci, cestovatelský portál CNN Travel zařadil vánoční trhy na Staroměstském náměstí mezi nejkrásnější na světě a v TOP 5 se umístily i v žebříčku prestižního britského listu The Times.

Kontakt pro bližší informace:

Hana Tietze
mluvčí společnosti Taiko, a.s. – hlavního organizátora největších Vánočních trhů v Praze na Staroměstském
a Václavském náměstí 2024,
Mobil: 602 168 014
E-mail: press@taiko.cz